logo

Tętnice to naczynia krwionośne, które dostarczają bogatą w tlen krew i składniki odżywcze do tkanek. Aorta to największa tętnica w organizmie. Biegnie od serca przez klatkę piersiową do brzucha. Odcinek przechodzący przez brzuch nazywany jest aortą brzuszną. Ściany aorty są zwykle wystarczająco grube, aby wytrzymać ciśnienie krwi pochodzące z serca. Ale niektóre problemy zdrowotne mogą uszkodzić ścianę aorty. Może to spowodować wybrzuszenie ściany aorty przypominające balon, zwane tętniakiem. W niektórych przypadkach tętniak może pęknąć. Często może to spowodować śmierć. Pęknięcie może szerzyć się wzdłuż ściany aorty. Jest to znane jako rozwarstwienie aorty, które nie leczone może nieść ze sobą fatalne powikłania.

 

Zabieg wewnątrznaczyniowy jest zabiegiem małoinwazyjnym. Oznacza to, że wykonywany jest poprzez małego cięcia w pachwinach. Często odbywa się to w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu radiolog zabiegowy wprowadza przez tętnicę w pachwinie odpowiednie narzędzia tak, aby następnie implantować wewnątrz aorty stent graft. Stent-graft to rurka wykonana z cienkiej metalowej siatki (stent) pokrytej cienką tkaniną poliestrową . Stent-graft jest otwierany wewnątrz aorty i pozostaje na miejscu, tak, że krew przepływa przez jego światło. Chroni to „chorą” część aorty i zapobiega pęknięciu tętniaka.

 

W leczeniu tętniaków stosowane są również klasyczne metody chirurgiczne. Różnica polega na tym, że stent-graft jest wprowadzany przez światło naczyń – od wewnątrz bez otwierania brzucha, czy klatki piersiowej. Ponieważ implantacja stentgraftu jest mniej inwazyjna niż operacja otwarta, czas powrotu do zdrowia po stent-grafcie wewnątrznaczyniowym może być krótszy. Zwykle chory może wrócić do domu w ciągu tygodnia, a do normalnych zajęć w ciągu 4 do 6 tygodni.

Tętniak aorty brzusznej

ALL RIGHTS RESERVED - 2023 KRZYSZTOFPYRA.PL

IMPLEMENTATION AND DESIGN: FRENCH TOAST

693 462 461

tel:

Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii

SPSK4 Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Jaczewskiego 8, 20-954 LUBLIN

Dr hab. n. med.

Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

Krzysztof Pyra

Radiolog zabiegowy

email:

pyra.konsultacje@gmail.com

WIĘCEJ

Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy