logo

Embolizacja PROSTATY

Embolizacja przerostu gruczołu krokowego

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowo-płciowego. Częstość BPH wzrasta u mężczyzn wraz z wiekiem. Po ok. 45.–50. roku życia prostata stopniowo powiększa się (jest to tzw. łagodny rozrost stercza) i u części mężczyzn stanowi to przyczynę zaburzeń w oddawaniu moczu. Powiększający się gruczoł krokowy (prostata) "uciska" cewkę moczową i uniemożliwia całkowite opróżnienie pęcherza moczowego, co powoduje konieczność częstego oddawania moczu, także w nocy, zakłócając sen. Celem embolizacji tętnic prostaty (Prostate Artery Embolisation - PAE) jest ograniczenie objawów BPH poprzez zmniejszenie dopływu krwi do gruczołu prostaty, powodując jego obkurczenie.

 

Czym jest embolizacja prostaty?

 

        Embolizacja tętnic prostaty (PAE) to najnowocześniejsza procedura stosowana w celu złagodzenia objawów ze strony układu moczowego spowodowanych przerostem gruczołu krokowego bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych związanych z seksem.

 

Jakie korzyści przynosi embolizacja prostaty?

 

        Embolizacja tętnic sterczowych (PAE) ma na celu ograniczenie dolegliwości do absolutnego minimum. Objawy zaczynają ustępować niezwłocznie po zabiegu, gruczoł krokowy zostaje nienaruszony i można uniknąć przyjmowania leków lub operacji. Zabieg PAE charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem powikłań i nie zaburza erekcji oraz funkcji seksualnych.

 

Jak przygotować się przed zabiegiem?

 

        Należy odstawić niektóre leki lub zmniejszyć ich dawkę - należy to omówić z lekarzem. Należy być na czczo przez co najmniej 6-8 godzin przed samym zabiegiem. Regularnie przyjmowane leki należy normalnie popić wodą. Przed zabiegiem otrzymuje się antybiotyki, które zapobiegają infekcji.

 

Przebieg zabiegu embolizacji prostaty

 

    Zabieg PAE przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, czasami z łagodną sedacją pod kontrolą fluoroskopową. Bezpośrednio przed zabiegiem, umieszcza się, cewnik w pęcherzu moczowym. Po zdezynfekowaniu i znieczuleniu skóry, radiolog zabiegowy dokonuje niewielkiego nacięcia na skórze, a następnie nakłuwa tętnicę w pachwinie lub nadgarstku za pomocą małej igły. Przez igłę wprowadzany jest cienki prowadnik, a następnie po prowadniku wsuwana jest śluza w kierunku tętnic doprowadzających krew do gruczołu krokowego. Dzięki wstrzyknięciu płynu (kontrast) pod kontrolą fluoroskopii, tętnice te są widoczne na monitorze podczas trwania zabiegu. Kiedy cewnik znajdzie się we właściwym miejscu, wstrzykiwane są bardzo małe cząsteczki aż do momentu zatrzymania przepływu krwi. Embolizacja jest powtarzana, przez ten sam dostęp (nacięcie na skórze), dla przeciwległej tętnicy sterczowej. Cała procedura trwa od 1 do 2 godzin. Zabieg zazwyczaj nie powoduje żadnego bólu; jednak niektórzy pacjenci zgłaszają lekki ból w okolicy miednicy, któremu można z łatwością zaradzić doustnymi lekami przeciwbólowymi.

 

Jakie są zagrożenia?

 

       W miejscu wkłucia może dojść do zasinienia lub krwawienia. Bardzo rzadko wymagane jest dalsze leczenie (powtórna interwencja naczyniowa lub zabieg chirurgiczny) w celu usunięcia powikłań. Możliwe ewentualne powikłania związane z embolizacją obejmują obecność krwi w moczu i/lub infekcje dróg moczowych. Ryzyko infekcji jest zredukowane dzięki podaniu antybiotyków przed zabiegiem. Innym, bardzo rzadkim powikłaniem może być obecność krwi w spermie lub kale. Zazwyczaj te niepożądane reakcje ustępują samoistnie.

 

Czego spodziewać się po zabiegu?  Jaki jest dalszy zakres działań?

 

     Po okresie odpoczynku pozabiegowego, można opuścić szpital tego samego lub następnego dnia. Ponieważ PAE jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym, wykonywanym przez skórę, wystarczy niewielki opatrunek w miejscu nacięcia. Cewnik w pęcherzu moczowym jest usuwany najpóźniej następnego dnia po PAE, ale może nawet mieć to miejsce jeszcze w dniu zabiegu.

 

Oczekuje się skutecznego i szybkiego złagodzenia objawów. PAE nie wymaga żadnej specjalistycznej obserwacji. Ponieważ gruczoł krokowy jest nienaruszony, wymagane jest przestrzeganie normalnego harmonogramu wizyt u urologa.

 

 

 

Zabieg wykonuje w zespole z doktorem Hugo Tinto z Lisbony,  

światowej klasy specjalista w dziedzinie embolizacjii gruczołu krokowego.  

 

Zabieg wykonywany jest w prywatnej placówce.

 

 

ALL RIGHTS RESERVED - 2023 KRZYSZTOFPYRA.PL

IMPLEMENTATION AND DESIGN: FRENCH TOAST

693 462 461

tel:

Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii

SPSK4 Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Jaczewskiego 8, 20-954 LUBLIN

Dr hab. n. med.

Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

Krzysztof Pyra

Radiolog zabiegowy

email:

pyra.konsultacje@gmail.com

WIĘCEJ

Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy