Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

WIĘCEJ

k.pyra@poczta.fm

email:

Radiolog zabiegowy

Krzysztof Pyra

Krzysztof Pyra Radiolog zabiegowy
Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

Dr hab. n. med.

Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii

SPSK4 Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Jaczewskiego 8, 20-954 LUBLIN

tel:

691 507 825

WWW.KRZYSZTOFPYRA.PL

IMPLEMENTATION AND DESIGN: FRENCH TOAST

ALL RIGHTS RESERVED - 2021 KRZYSZTOFPYRA.PL

Pliki z informacjami do pobrania:

Embolizacja nawracających żylaków powrózka nasiennego po nieskutecznym leczeniu operacyjnym: anatomiczne przyczyny niepowodzenia chirurgicznego

Żylaki powrózka nasiennego - leczenie metodą embolizacji

Żylaki powrózka nasiennego (nazywane przez pacjentów również żylakami jąder) są nieprawidłowym poszerzeniem naczyń żylnych odprowadzających krew z jądra. Występują u około 10%–15% męskiej populacji w 90% po stronie lewej. Mogą być odpowiedzialne za ból i obrzęk worka mosznowego. Żylaki powrózka nasiennego stanowią jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Nieprawidłowy zastój krwi żylnej w obrębie splotów prowadzi do nieprawidłowej spermatogenezy (obniżenia jakości nasienia). Jedną z metod leczenia jest embolizacja wewnątrzżylna, wykonywana z dostępu przezskórnego. Tego typu zabieg stosowany jest również w przypadku rzadszych przyczyn żylaków worka mosznowego, gdzie klasyczne podejście jest niemożliwe.

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Najczęściej do ich powstania dochodzi w wyniku uszkodzenia zastawek żył jądrowych, znajdujących się w mosznie. Następuje to w wyniku podwyższenia temperatury w tym narządzie. Przez to krew nie ma możliwości swobodnego krążenia oraz jest niedotlenia. Zmiany te wpływają na degenerację nasienia – zmniejszają liczebności oraz zdolność plemników do zapłodnienia. Żylaki powrózka nasiennego głównie ujawniają się w okresie dojrzewania płciowego i zazwyczaj występują jednostronnie (po lewej stronie). U pacjentów starszych, z reguły po 30–35. roku życia często niewydolne są już 2 żyły jądrowe.

Objawy tego schorzenia mogą towarzyszyć także nowotworom nerek, przestrzeni pozaotrzewnowej albo zakrzepowym zapaleniom żył. Zdarzają się także pacjentom cierpiącym na odwrócenie trzewi. Prowadzą również do zmian degeneracyjnych w okolicy jąder.

Stopnie zaawansowania żylaków powrózka nasiennego i ich objawy

Ze względu na różne zaawansowanie żylaki powrózka nasiennego można podzielić według następujących stopni:

  • I – zmiany w żyłach są na tyle malutkie, że właściwie niewyczuwalne nawet podczas badania, zauważalną postać przyjmują dopiero w pozycji stojącej, szczególnie przy napiętych mięśniach brzucha;
  • II – wydłużenie i poszerzenie żyły nie jest jeszcze dobrze widoczne, ale za to łatwe do zlokalizowania przez badanie palpacyjne, zwłaszcza podczas spinania kurczliwych narządów znacznie się powiększają;
  • III – żylaki powrózka nasiennego są widoczne i duże.

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

Z reguły schorzenie to przebiega bezobjawowo. Gdy jednak pojawią się pewne symptomy mogące świadczyć o żylakach powrózka nasiennego, takie jak np. ból: w pachwinie, jąder, odczuwany w trakcie wzwodu lub uczucie ciężkości w mosznie albo niewystępująca na co dzień jej ciepłota, opuchnięcie czy czasem uszkodzenie jądra, zaleca się udanie do specjalisty, aby zdiagnozować problem.

Jak diagnozuje się żylaki powrózka nasiennego?

Najczęściej rozpoznanie przeprowadza się za pomocą badania palpacyjnego w pozycji stojącej z próbą Valsalvy. Polega ono na tym, że pacjent musi nasilić wydech przy jednoczesnym zamknięciu ust – jest to tzw. parcie. W ten sposób specjalista jest w stanie ocenić, na jakim poziomie zaawansowania są żylaki powrózka nasiennego.

Inną metodą jest USG, w którego trakcie analizowany jest przepływ w naczyniach.

Zazwyczaj o tym schorzeniu mężczyźni dowiadują się podczas leczenia w kierunku bezpłodności – odpowiada ono nawet za 40% tego typu przypadków.

W sytuacji niebolesnych żylaków powrózka nasiennego najczęściej pacjentom zalecana jest obserwacja, czy się powiększają. Jednak gdy towarzyszy im ból, a w grę wchodzi założenie rodziny – konieczne może być specjalistyczne leczenie, czyli operacja.

Jakimi metodami leczy się żylaki powrózka nasiennego?

Pierwszą z możliwości jest wspomniana operacja polegająca na pozaotrzewnowym podwiązaniu żyły jądrowej. Dzięki niej ból ustępuje oraz poprawiają się wyniki w spermiogramie. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym (narkoza) lub metodą laparoskopową. Chirurg podwiązuje naczynia, co z reguły trwa niespełna pół godziny. Z kolei hospitalizacja wynosi 1–2 dni. Aby umorzyć ból, zalecane są tabletki albo okłady z lodu. Powrót do całkowitej sprawności po zabiegu zajmuje kilka tygodni. Po około 2 tygodniach można zacząć ponownie współżyć.

Inną metodą jest embolizacja żylaków powrózka nasiennego, mniej inwazyjna i wykonywana przez radiologów interwencyjnych. W tym przypadku możliwa jest szybsza rekonwalescencja. Zabieg nie odbywa się w narkozie.

Czym jest embolizacja żylaków powrózka nasiennego?

Embolizacja jest bezpieczną i skuteczną metodą niechirurgicznego leczenia żylaków powrózka nasiennego. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na nakłuciu żyły udowej przeważnie w prawej pachwinie (nacięcie skóry o długości kilku mm) i wprowadzeniu do jej światła cienkiego cewnika. Po wykonaniu badania flebograficznego potwierdzającego obecność żylaków, przez cewnik wprowadzane są spirale embolizacyjne, podawany jest środek obli terujący światło żyły – 2% aetoxysklerol. Następnie wprowadzane są kolejne 2-3 wolne spirale embolizacyjne zamykające żyłę. Prowadzi to do zamknięcia nieprawidłowo poszerzonych żył. Zabieg trwa od 30 min. do godziny.

Istnieje możliwość obustronnego leczenia żylaków powrózka nasiennego z jednego nacięcia w pachwinie.

Skuteczność leczenia żylaków powrózka nasiennego metodą embolizacji

Wysoka skuteczność metody embolizacji wynika z faktu, że zabieg wykonywany jest pod kontrolą fluoroskopii (promieniowania RTG) dzięki czemu jestem w stanie dokładnie zobrazować przebieg żył/y jądrowej. Żyły w przeciwieństwie do tętnic mają wiele odmian anatomicznych (zdwojenia, podziały, odmiany spływu etc.) co niekiedy może utrudnić klasyczne, chirurgiczne jej podwiązanie. Flebografia (badanie żył) wykonana przed zabiegiem embolizacji pozwala dokładnie ocenić cały spływ żylny z jądra, a następnie embolizację nawet najdrobniejszych żył, które niezamknięte, w przyszłości mogłyby się rozwinąć i dać nawrót dolegliwości. Wykonuje również zabiegi embolizacji po nieskutecznym leczeniu chirurgicznym. Warto zapoznać się naszą pracą opublikowaną na łamach Acta Radiologica.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego - zalety embolizacji

Do kolejnych zalet należy brak cięcia chirurgicznego brzucha, brak szwów, brak blizn, kilkugodzinna hospitalizacja (3-6h). Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego (pacjent podczas zabiegu jest świadomy, stosowane jest jedynie znieczulenie miejscowe dla potrzeb pierwszego nakłucia żyły) – sam zabieg jest bezbolesny. Istnieje możliwość obustronnego leczenia żylaków powrózka nasiennego z jednego nacięcia w pachwinie.

Po embolizacji żylaków powrózka nasiennego mężczyźni mogą szybko wrócić do aktywności sportowej – zazwyczaj po 7–10 dniach, a seksualnej – mniej więcej po 10–14 dniach od zabiegu.

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego

logo

Jak żylaki powrózka nasiennego wpływają na płodność?

Okazuje się, że istnieje istotny związek między schorzeniem określanym jako żylaki powrózka nasiennego a niepłodnością u mężczyzn. Sugeruje się, że częstotliwość występowania tej choroby znacznie wzrasta u niepłodnych par. Mniejsza liczba oraz ruchliwość plemników, a także wzrost ilości zdeformowanych męskich komórek płciowych mogą być związane z żylakami powrózka nasiennego, które wymagają leczenia, np. metodą embolizacji.

Niektórzy eksperci uważają, że zablokowane i powiększone żyły wokół jąder powodują niepłodność poprzez podniesienie temperatury w mosznie i zmniejszenie produkcji plemników. Kurczenie się jąder to kolejna oznaka stanu chorobowego. Embolizacja żylaków powrózka nasiennego skutkuje zwykle ich powrotem do prawidłowego rozmiaru.

Żylaki powrózka nasiennego – leczenie metodą warikocelektomii laparoskopowej

Laparoskopowa warikocelektomia to kolejna, oprócz embolizacji, mało inwazyjna metoda, stosowana na żylaki powrózka nasiennego. Leczenie polegające na zamknięciu nieprawidłowego dopływu krwi do żył jądrowych rozpoczyna się poprzez wykonanie trzech nacięć w skórze. Przez nie do jamy brzusznej wprowadzane są narzędzia oraz kamera. Urolog identyfikuje i przecina żyły tak, aby zapobiec dalszemu nieprawidłowemu odpływowi krwi. Zabieg trwa ok. 45- 60 minut i odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego przygotowanie do zabiegu

Lekarz zawsze wyjaśnia pacjentowi, jak przygotować się do leczenia na drodze embolizacji żylaków powrózka nasiennego. Warto pamiętać, aby poinformować go o kwestiach, takich jak:

  • historia leczenia przebytych schorzeń,
  • wszelkie problemy dotyczące alergii na leki, a także barwnik kontrastowy,
  • ewentualne objawy infekcji, takie jak gorączka,
  • aktualnie przyjmowane leki, w tym środki dostępne bez recepty,

W razie potrzeby należy wcześniej rzucić palenie. Lekarz może zalecić unikanie jedzenia i picia przez kilka godzin przed zabiegiem. Radiolog zabiegowy zazwyczaj potrzebuje wyników badań diagnostycznych, takich jak np. USG moszny.