logo

 

Czym jest radiologia zabiegowa?

 

Radiologia interwencyjna jest nowoczesną dziedziną medycyny, która obejmuje szeroki wachlarz procedur. Można ją zdefiniować jako metodę minimalnie inwazyjnego leczenie, pod kontrolą fluoroskopii (promieniowania rtg), schorzeń które kiedyś wymagały otwartej operacji. Specjalizacja w postaci radiologii zabiegowej istnieje od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy Charles Dotter, pionier radiologii naczyniowej w USA, wykonał pierwszą angioplastykę u pacjenta, u którego rozwinęła się martwica i wrzód na stopie. Od tego czasu, wraz z rozwojem technologii i doświadczenia operatorów, techniki radiologii zabiegowej rozszerzyły się na kardiologię, urologię, ginekologię i wiele innych dziedzin. Największą zaletą radiologii interwencyjnej jest to, że stanowi mniej inwazyjną alternatywę do operacji w przypadku wielu schorzeń.

 

Zalety radiologii zabiegowej

 

 

Głównymi zaletami technik radiologii interwencyjnej jest fakt, że możemy dotrzeć do głębokich struktur ciała, bez rozcinania powłok, jedynie przez niewielkie, w większości przypadków w pachwinie, nakłucie tętnicy lub żyły. Następnie przy użyciu odpowiednik prowadników i cewników poruszamy się po układzie naczyniowym, tak, aby dotrzeć do żądanego miejsca np. tętniaka w głowie. Wizualizacja w czasie rzeczywistym umożliwia precyzyjną nawigację i leczenie. Zabiegi wewnątrznaczyniowe niosą ze sobą mniejsze ryzyko, ból i skracają okres rekonwalescencji w porównaniu z procedurami otwartymi.

 

 

Zakres schorzeń, które mogą być leczone metodami radiologii zabiegowej jest rozległy i stale ewoluuje. Obejmuje między innymi choroby układu naczyniowego, żołądkowo-jelitowego, wątrobowo-żółciowego, moczowo-płciowego, płucnego czy ośrodkowego układu nerwowego. Procedury radiologii zabiegowej stały się integralną częścią opieki medycznej.

radiologia zabiegowa

ALL RIGHTS RESERVED - 2023 KRZYSZTOFPYRA.PL

IMPLEMENTATION AND DESIGN: FRENCH TOAST

693 462 461

tel:

Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii

SPSK4 Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Jaczewskiego 8, 20-954 LUBLIN

Dr hab. n. med.

Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

Krzysztof Pyra

Radiolog zabiegowy

email:

pyra.konsultacje@gmail.com

WIĘCEJ

Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy