Radiologia interwencyjna jest nowoczesną dziedziną medycyny, która obejmuje szeroki wachlarz procedur. Można ją zdefiniować jako metodę minimalnie inwazyjnego leczenie, pod kontrolą fluoroskopii (promieniowania rtg), schorzeń które kiedyś wymagały otwartej operacji. Specjalizacja w postaci radiologii zabiegowej istnieje od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy Charles Dotter, pionier radiologii naczyniowej w USA, wykonał pierwszą angioplastykę u pacjenta, u którego rozwinęła się martwica i wrzód na stopie. Od tego czasu, wraz z rozwojem technologii i doświadczenia operatorów, techniki radiologii zabiegowej rozszerzyły się na kardiologię, urologię, ginekologię i wiele innych dziedzin. Największą zaletą radiologii interwencyjnej jest to, że stanowi mniej inwazyjną alternatywę do operacji w przypadku wielu schorzeń.
Głównymi zaletami technik radiologii interwencyjnej jest fakt, że możemy dotrzeć do głębokich struktur ciała, bez rozcinania powłok, jedynie przez niewielkie, w większości przypadków w pachwinie, nakłucie tętnicy lub żyły. Następnie przy użyciu odpowiednik prowadników i cewników poruszamy się po układzie naczyniowym, tak, aby dotrzeć do żądanego miejsca np. tętniaka w głowie. Wizualizacja w czasie rzeczywistym umożliwia precyzyjną nawigację i leczenie. Zabiegi wewnątrznaczyniowe niosą ze sobą mniejsze ryzyko, ból i skracają okres rekonwalescencji w porównaniu z procedurami otwartymi.
Zakres schorzeń, które mogą być leczone metodami radiologii zabiegowej jest rozległy i stale ewoluuje. Obejmuje między innymi choroby układu naczyniowego, żołądkowo-jelitowego, wątrobowo-żółciowego, moczowo-płciowego, płucnego czy ośrodkowego układu nerwowego. Procedury radiologii zabiegowej stały się integralną częścią opieki medycznej.
ALL RIGHTS RESERVED - 2023 KRZYSZTOFPYRA.PL
IMPLEMENTATION AND DESIGN: FRENCH TOAST
tel:
Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii
SPSK4 Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego
ul. Jaczewskiego 8, 20-954 LUBLIN
Dr hab. n. med.
Krzysztof Pyra
Radiolog zabiegowy
email: