logo

LeCZENIE NACZYNIAKA WĄTROBY

Embolizacja naczyniaków wątroby

naczyniak wątroby leczenie
naczyniaki wątroby

ALL RIGHTS RESERVED - 2023 KRZYSZTOFPYRA.PL

IMPLEMENTATION AND DESIGN: FRENCH TOAST

693 462 461

tel:

Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii

SPSK4 Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Jaczewskiego 8, 20-954 LUBLIN

Dr hab. n. med.

Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

Krzysztof Pyra

Radiolog zabiegowy

email:

pyra.konsultacje@gmail.com

WIĘCEJ

Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

Naczyniaki są najczęstszymi łagodnymi guzami wątroby, a ich częstość występowania szacuje się na 0,4–20%. Ich patogeneza jest słabo poznana, ale wielu autorów uważa, że są to wady naczyniowe lub zmiany pochodzenia wrodzonego, które powiększają się przez ektazję, ale nie przez hiperplazję lub przerost. Większość naczyniaków krwionośnych jest małych i nie wymaga leczenia, ponieważ nie powodują zagrożeń, ani nie dają objawów. Tylko duże/gigantyczne naczyniaki wątroby, które mogą powodować objawy, wymagają interwencji. Duże naczyniaki mogą pękać i prowadzić do krwotoków.

Embolizacja przeztętnicza jest skuteczną metodą leczenie pacjentów z naczyniakiem jamistym wątroby. Metoda jest mniej inwazyjna niż zabieg chirurgiczny czy radioterapia . Zabieg chirurgiczny, obarczony jest dużym ryzykiem powikłań, powoduje cięższe urazy i wymaga dłuższego czasu rekonwalescencji niż embolizacja. Radioterapia daje dobre efekty w naczyniakach o średnicy mniejszej niż 5 cm, ale w przypadku dużych naczyniaków efekt terapeutyczny jest bardzo ograniczony. Ponadto wielu pacjentów nie toleruje podawanej dużej dawki promieniowania.

Naczyniak składa się z wielu cienkościennych połączonych między sobą zatok naczyniowych o różnych rozmiarach. Błona wewnętrzna zatok jest pokryta niedojrzałym śródbłonkiem prostym, bez warstw mięśniowych i elastycznych. Naczyniaki zaopatrywane są w krew od strony tętnicy wątrobowej i właśnie tą drogą podaje się emulsje lipiodolu (pozwala uwidocznić mieszaninę) i leku – bleomycyna. Emulsja podawana do zatok przez tętnice odżywiające są usuwane powoli, co pozwala pozostać jej w zatokach przez dłuższy czas, czego efektem jest znaczne zmniejszenie naczyniaka i/lub zahamowanie dalszego wzrostu.

Jak diagnozuje się naczyniaki wątroby?

Naczyniaki wątroby są zazwyczaj wykrywane przypadkowo podczas rutynowych badań obrazowych wykonywanych z innych przyczyn. Mniej niż połowa naczyniaków ma jawne objawy kliniczne, na które składają się ból w górnej części brzucha, uczucie masy lub pełności.

Diagnostyka obrazowa naczyniaków obejmuje konwencjonalne USG (USG, B-mode i Doppler), USG z kontrastem (CEUS), tomografię komputerową z kontrastem (CT), rezonans magnetyczny (MRI), angiografię czy też badania scyntygraficzne z użyciem technetu. Badanie ta oferując dobrą swoistość w diagnostyce naczyniaków. Są one stosowane w celu ich różnicowania z innymi guzami naczyniowymi, zmianami łagodnymi (gruczolak) lub złośliwymi (HCC, przerzuty, guzki dysplastyczne).

Naczyniak wątroby - leczenie

Jeśli naczyniak wątroby jest niewielki, leczenie metodami radiologii zabiegowej jest zbędne. W większości przypadków zalecana jest obserwacja w postaci regularnych badań USG jamy brzusznej. W przypadku gdy w kolejnych badaniach naczyniak istotnie zwiększa swoją objętość należy rozważyć leczenie zabiegowe w postaci embolizacji.

Sposób leczenia naczyniaka wątroby zależy od lokalizacji zmiany, jej wielkości oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej stosowane są następujące metody:

  • operacyjne usunięcie samego guza lub jej wycięcie razem z częścią wątroby, jeśli jest taka techniczna możliwość i jest to bezpieczne,
  • embolizacja naczyniaka z wykorzystaniem metod radiologii zabiegowej poprzez wstrzyknięcie do tętnicy zaopatrującej odpowiedniego leku,
  • do rzadziej stosowanych sposobów należy radioterapia czy w skrajnych sytuacjach przeszczep wątroby.

Do najczęściej stosowanych sposobów leczenia nas świecie należą metody radiologii zabiegowej, w postaci embolizacji, ze względu na większe bezpieczeństwo i dużą skuteczność.

Czy dieta ma znaczenie w przypadku naczyniaka?

Jak najbardziej, zdrowy sposób odżywiania może pomóc utrzymać wątrobę w dobrej kondycji. Zawsze warto przestrzegać kilku kluczowych zasad dotyczących diety:

  • regularne spożywanie owoców i warzyw zapewniają odpowiednią ilość witamin i minerałów,
  • organicznie produktów wysoko tłuszczowy i ciężkostrawnych,
  • wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie alkoholu i innych używek metabolizowanych przez wątrobę pozwala zmniejszyć obciążenie narządu,
  • najlepiej, aby posiłki były świeże i gotowane. Warto zrezygnować z jedzenia późnym wieczorem. Należy pamiętać o piciu dużej ilości wody.

Jakie są zalecenia po zabiegu embolizacji naczyniaka?

Po zabiegu pacjent wraca na oddział gdzie zostaje pod opieką przez 24/48 h. Każda chory reaguje inaczej na zabieg. Niektórzy chorzy zgłaszają niewielki ból w rzucie wątroby, lecz w większości przypadków sam zabieg jak i rekonwalescencja przebiega prawie bezobjawowo – czasami przez kilka dni mogą pojawić się umiarkowane dolegliwości bólowe odczuwane w rzucie wątroby. Wystarczą leki z domowej apteczki aby zmniejszyć te dolegliwości. Większość chorych wznawia aktywność w ciągu kilku dni. W zależności od wielkości naczyniaka u niektórych chorych może być wymagane powtórzenie zabiegu. Zalecam pierwszą kontrolną wizytę u lekarza prowadzącego po około 4/6 tygodniach od zabiegu. Kontrolna wizyta u radiologa zabiegowego i badanie metodą rezonansu magnetycznego po 3 miesiącach.

Naczyniak wątroby – czynniki ryzyka

Pacjenci są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia naczyniaka wątroby, jeśli mają członków rodziny, zmagających się z tym schorzeniem. Najprawdopodobniej osoby w wieku od 30 do 50 lat są najbardziej predysponowane do tego łagodnego nowotworu. Embolizacja naczyniaka jest jedną z zalecanych metod leczenia.

Wskazuje się, że nowotwory wątroby częściej są diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn. Uważa się, że estrogen stymuluje wzrost guza, co może skutkować jego większym rozmiarem. Dlatego u pań, które nie były w ciąży i nie doświadczyły wyższego poziomu tego sterydu płciowego, rzadziej diagnozuje się nowotwór. Najprawdopodobniej stosowanie hormonalnego leczenia zastępczego w celu zwiększenia ilości estrogenów w organizmie i zniwelowania w ten sposób dokuczliwych objawów menopauzy, również podwyższa ryzyko rozwoju raka.

Czy naczyniaki wątroby niepoddane leczeniu mogą prowadzić do powikłań?

Zazwyczaj nie występują poważne komplikacje po zdiagnozowaniu łagodnego guza określanego jako naczyniak wątroby. Leczenie metodą embolizacji jest zalecane przez lekarza, jeśli zmiana ulega znacznemu powiększeniu. Powikłania, które mogą wystąpić w rzadkich przypadkach, obejmują między innymi:

  • powiększenie się nowotworu, wymagające zastosowania embolizacji,
  • uszkodzenie organu,
  • silne dolegliwości bólowe.

Warto porozmawiać ze specjalistą o tym, jak można zmniejszyć ryzyko ewentualnych komplikacji w wypadku ciąży lub stosowania terapii hormonalnej. Należy zwracać uwagę na charakterystyczne objawy, które są związane z powiększonym guzem: nudności, wymioty i uporczywy ból w prawym górnym rogu brzucha.

Czy naczyniaki wątroby wymagają usunięcia?

Zazwyczaj zdiagnozowane naczyniaki wątroby nie wymagają resekcji, chyba że powodują problemy zdrowotne. Jeśli guz wydaje się rosnąć, lekarz może zasugerować leczenie metodą embolizacji, aby zahamować jego powiększanie. Radiolog zabiegowy odcina dopływ krwi do zmiany nowotworowej, blokując lub odcinając tętnicę wątrobową. Może to spowolnić lub nawet zahamować wzrost guza. Jeśli jednak nadal się rozrasta lub powoduje dokuczliwe symptomy oraz powikłania, można zazwyczaj usunąć go chirurgicznie.