Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

WIĘCEJ

k.pyra@poczta.fm

email:

Radiolog zabiegowy

Krzysztof Pyra

Krzysztof Pyra Radiolog zabiegowy
Krzysztof Pyra radiolog zabiegowy

Dr hab. n. med.

Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii

SPSK4 Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Jaczewskiego 8, 20-954 LUBLIN

tel:

691 507 825

WWW.KRZYSZTOFPYRA.PL

IMPLEMENTATION AND DESIGN: FRENCH TOAST

ALL RIGHTS RESERVED - 2021 KRZYSZTOFPYRA.PL

     Głównym celem zabiegu wprowadzenia nefrostomii i/lub implantacji cewnika typu double-J do moczowodu jest odbarczenie zalegajÄ…cego moczu, który powoduje zwiÄ™kszenie ciÅ›nienia w ukÅ‚adzie kielichowo-miedniczkowym (nerkach). Zabieg polega na przezskórnym wprowadzeniu cewnika drenujÄ…cego (zwanego nefrostomiÄ…) do nerki co pozwala na wypÅ‚yw moczu do specjalnego pojemnika na mocz. W wielu przypadkach możliwe jest wprowadzenie cewnika typu double-J dziÄ™ki któremu mocz zalegajÄ…cy w nerce drenowany jest bezpoÅ›rednio do pÄ™cherza moczowego, bez potrzeby zbiornika zewnÄ™trznego. Zabieg nefrostomii może być również wykonywany w celu usuwania kamieni nerkowych czy leczenia perforacji moczowodu lub pÄ™cherza spowodowanego kamieniami, chorobÄ… nowotworowÄ… lub przebytÄ… operacjÄ…. Implantowany cewnik nefrostomijny lub double-J może być utrzymywany czasowo lub na staÅ‚e w zależnoÅ›ci od stanu i potrzeb pacjenta. 

 

 

Jakie są korzyści z zabiegu?


     Zabieg jest maÅ‚o inwazyjny i relatywnie krótki, obarczony niskim ryzykiem powikÅ‚aÅ„. Powoduje natychmiastowe odbarczenie zalegajÄ…cego moczu, co umożliwia proces gojenia i powrotu do prawidÅ‚owego funkcjonowania. 

 

 

Jak należy przygotować się do zabiegu?


     Przed zabiegiem implantacji nefrostomii lub cewnika typu double-J konieczne jest wykonanie testów laboratoryjnych z krwi w celu oceny parametrów ukÅ‚adu krzepniÄ™cia. Jeżeli pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe konieczne bÄ™dzie ich odstawienie na czas zabiegu. W dniu zabiegu pacjent powinien być na czczo. 

 

 

Zabieg nefrostomii


Poszerzone drogi moczowe mogą zostać odbarczone poprzez drenaż zewnętrzny (nefrostomia) lub wewnętrzny (cewnik DJ) (lub połączenie obu tych metod).


            • Cewnik nefrostomijny zakÅ‚adany jest w celu drenażu zewnÄ™trznego nerki, także w przypadku uszkodzenie nerki na skutek urazu. Część dystalna cewnika tworzy w nerce pÄ™tlÄ™ a część proksymalna połączona jest ze zbiornikiem na mocz.

 
            • Cewnik typu double-J implantowany jest w sytuacji, gdy możliwe jest przejÅ›cie przez zwężony odcinek moczowodu. Cewnik przeprowadzany jest w Å›wietle moczowodu do pÄ™cherza moczowego przez radiologa zabiegowego pod kontrolÄ… promieniowania rentgenowskiego. Koniec proksymalny cewnika implantowany jest do nerki a koniec dystalny do pÄ™cherza moczowego, co pozwala na odpÅ‚yw moczu przez zwężony odcinek moczowodu oraz przywraca możliwość oddawania moczu. 

 

 

Zabieg z użyciem Cewnika typu double-J


      Zabieg odbywa siÄ™ na sali angiograficznej w uÅ‚ożeniu na brzuchu lub na boku. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. W warunkach sterylnych, pod kontrolÄ… USG i promieni rentgenowskich radiolog zabiegowy nakÅ‚uwa nerkÄ™ i wprowadza do niej prowadnik. Jeżeli jest to możliwe prowadnik przeprowadzany jest do pÄ™cherza moczowego. Po prowadniku wprowadzany jest cewnik typu double-J. Mocz z nerki swobodnie odpÅ‚ywa do pÄ™cherza przez Å›wiatÅ‚o cewnika. W tej sytuacji nie ma zewnetrznego worka na mocz. U pacjentów, u których możliwa jest jedynie implantacja cewnika nefrostomijnego koÅ„cówka cewnika ze zbiornikiem na mocz przyszywana jest do skóry. Czas zabiegu nie przekracza godziny. 

 

 

Jakie są możliwe powikłania zabiegu?


      Podczas zabiegu istnieje niewielkie ryzyko krwawienia, niemniej jednak poważna utrata krwi z koniecznoÅ›ciÄ… transfuzji lub interwencji chirurgicznej zdarza siÄ™ bardzo rzadko. Do innych powikÅ‚aÅ„ należą nieszczelność wewnÄ™trzna lub zewnÄ™trzna cewnika oraz jego niedrożność. JeÅ›li pacjent ma infekcjÄ™, po zabiegu może dojść do urosepsy (przedostania siÄ™ patogenów z moczu do krwi). Dlatego też w takich przypadkach konieczne jest profilaktyczne podanie antybiotyków przed zabiegiem. 

 

 

Czego należy spodziewać się po zabiegu? Jakie jest dalsze postępowanie?


     Po zabiegu pacjent pozostaje pod obserwacjÄ… lekarskÄ…. Zaleca siÄ™ pozycjÄ™ leżącÄ… przez parÄ™ godzin. Cewnik zostaje utrzymany przez zalecony przez lekarza okres czasu, a pacjent otrzyma niezbÄ™dne informacje dotyczÄ…ce jego samodzielnej pielÄ™gnacji. W przypadku implantacji cewnika typu double-J konieczne jest zaplanowanie jego usuniÄ™cie lub wymiana (zazwyczaj po 6 miesiÄ…cach) w zależnoÅ›ci od stanu klinicznego pacjenta. 

Nefrostomia i implantacja cewnika typu double-J (DJ)

logo