WIĘCEJ

k.pyra@poczta.fm

email:

Radiolog zabiegowy

Krzysztof Pyra

Dr n. med.

Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii

SPSK4 Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Jaczewskiego 8, 20-954 LUBLIN

tel:

691 507 825

WWW.KRZYSZTOFPYRA.PL

IMPLEMENTATION AND DESIGN: FRENCH TOAST

ALL RIGHTS RESERVED - 2021 KRZYSZTOFPYRA.PL

NASTĘPNY ZABIEG >>

<< POPRZEDNI ZABIEG

Pliki z informacjami do pobrania:

Embolizacja nawracających żylaków powrózka nasiennego po nieskutecznym leczeniu operacyjnym: anatomiczne przyczyny niepowodzenia chirurgicznego

Żylaki powrózka nasiennego są nieprawidłowym poszerzeniem naczyń żylnych odprowadzających krew z jądra. Występują u około 10%-15% męskiej populacji w 90% po stronie lewej. Mogą być odpowiedzialne za ból i obrzęk worka mosznowego. Żylaki powrózka nasiennego stanowią jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Nieprawidłowy zastój krwi żylnej w obrębie splotów prowadzi do nieprawidłowej spermatogenezy (obniżenia jakości nasienia).

 

Embolizacja jest bezpieczną i skuteczną metodą niechirurgicznego leczenia żylaków powrózka nasiennego. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na nakłuciu żyły udowej przeważnie w prawej pachwinie (nacięcie skóry o długości kilku mm) i wprowadzeniu do jej światła cienkiego cewnika. Po wykonaniu badania flebograficznego potwierdzającego obecność żylaków, przez cewnik wprowadzane są spirale embolizacyjne, podawany jest środek obli terujący światło żyły – 2% aetoxysklerol. Następnie wprowadzane są kolejne 2-3 wolne spirale embolizacyjne zamykające żyłę. Prowadzi to do zamknięcia nieprawidłowo poszerzonych żył. Zabieg trwa od 30 min. do godziny.

 

Istnieje możliwość obustronnego leczenia żylaków powrózka nasiennego z jednego nacięcia w pachwinie.

 

Wysoka skuteczność metody embolizacji wynika z faktu, że zabieg wykonywany jest pod kontrolą fluoroskopii (promieniowania RTG) dzięki czemu jestem w stanie dokładnie zobrazować przebieg żył/y jądrowej. Żyły w przeciwieństwie do tętnic mają wiele odmian anatomicznych (zdwojenia, podziały, odmiany spływu etc.) co niekiedy może utrudnić klasyczne, chirurgiczne jej podwiązanie. Flebografia (badanie żył) wykonana przed zabiegiem embolizacji pozwala dokładnie ocenić cały spływ żylny z jądra, a następnie embolizację nawet najdrobniejszych żył, które niezamknięte, w przyszłości mogłyby się rozwinąć i dać nawrót dolegliwości. Wykonuje również zabiegi embolizacji po nieskutecznym leczeniu chirurgicznym. Warto zapoznać się naszą pracą opublikowaną na łamach Acta Radiologica.

 

Do kolejnych zalet należy brak cięcia chirurgicznego brzucha, brak szwów, brak blizn, kilkugodzinna hospitalizacja (3-6h). Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego (pacjent podczas zabiegu jest świadomy, stosowane jest jedynie znieczulenie miejscowe dla potrzeb pierwszego nakłucia żyły) – sam zabieg jest bezbolesny. Istnieje możliwość obustronnego leczenia żylaków powrózka nasiennego z jednego nacięcia w pachwinie.

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego

KRZYSZTOFPYRA.PL